Od dawna wiadomo, że komunikacja niewerbalna jest ważniejsza niż komunikacja werbalna. Podobno słowa to mały odsetek tego co tak naprawdę staramy się przekazać.
Psycholog rybnik uświadamia, że większość przekazu ukrywamy w naszych gestach, zachowaniu i spojrzeniach. Warto zatem nauczyć się jak wysyłać odpowiednie sygnały do społeczeństwa.
Co ciekawe, sama mowa ciała została odkryta dopiero po II wojnie światowej, a jej kariera zaczęła się w Ameryce. Okazało się wtedy, że w komunikacji międzyludzkiej ogromną rolę odgrywa komunikacja pozawerbalna, a nie związana ze słowem. To właśnie wtedy świat reklamy i marketingu odkrył potężne narzędzie.
Mowę ciało zgłębiani i badano. Dzisiaj kurs lub szkolenie z tego zakresu jest obowiązkowym elementem wykształcenia każdego, kto zajmuje się marketingiem i sprzedażą.
Interesujący jest fakt, że na takie szkolenia trafiają też ludzie, którzy chcą poprawić swoje relacje z otoczeniem. Właściwe odczytywanie niewerbalnych sygnałów może sprawić, że zdecydowanie poprawi się nasza relacje z partnerem.
Uważam, że każdy powinien wiedzieć, jakie komunikaty kryją w sobie pozasłowne przekazy. Do tego, trzeba pamiętać, że od mowy ciała w znacznym stopniu zależy, jakie wrażenie wywrzesz na swoim rozmówcy.
Szczery uśmiech i sympatyczne spojrzenie są bardzo punktowane. Warto utrzymywać kontakt wzrokowy, by okazać rozmówcy zainteresowanie. Warto także pamiętać, by nie zbyt mocno zaciskać szczeki i usta. Są to sygnały dezaprobaty. Tak samo jak napięty wyraz twarzy.
Przy nawiązywaniu relacji szczególne znaczenie ma ułożenie stóp. Przy założeniu nogi na nogę, kolano wskazują osobę, która budzi w tobie największą ciekawość i sympatię. Zaś negatywnym znakiem dla rozmówcy jest krzyżowanie nóg na wysokości kostek.
Trzeba pamiętać, że zawsze należy szanować strefę osobistą drugiej osoby. Jest to niewidoczny obszar, w którym nie chcemy innych, niezbyt dobrze znanych nam ludzi.
Co ciekawe ręce są bowiem niezwykle komunikatywne. Jeśli pragniemy wzbudzić sympatię i zaufanie, powinniśmy to sygnalizować właśnie rękoma. Gdy ręce osoby stojącej lub siedzącej swobodnie układają się po bokach ciała, oznacza to, że czuje się ona w naszej obecności swobodna.
Średnio silny, ale też nieśmiały uścisk dłoni przy powitaniu dowodzi, że tę drugą osobę uważamy za równą sobie.
Z kolei podpieranie brody dłonią to jawna oznaka znudzenia. Należy wystrzegać się tego gestu, jeżeli nie chcemy nikogo zniechęcić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz