czwartek, 19 listopada 2015

Świat podatków

podatekPodatki stanowią główne źródło dochodów państwa oraz umożliwiają finansowanie działań. Dzięki podatkom mamy szpitale, szkoły, drogi i wiele więcej. Każdy, kto znajduje się w sytuacji objętej podatkiem, musi go zapłacić.

Czasem jednak zdarza się tak, że nie wiemy czy dana czynność jest objęta podatkiem, czy jest z niej zwolniona. Na przykład w przypadku sprzedaży nieruchomości położonych na terenie Polski trzeba płacić podatek. Jednak istnieją przypadki, w których można takiej zapłaty uniknąć. 

Uważam, że powinniśmy orientować się w swoich prawach, w szczególności, kiedy ogłoszenia nieruchomości wyrastają jak grzyby po deszczu.

podatek
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że dochód ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy sprzedaż takich nieruchomości następuje po 5 latach od jej nabycia lub wybudowania.

Według obowiązujących przepisów, podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 19 procent dochodu. Procent z przychodu pomniejszone o koszty uzyskania przychodu. Oczywiście, koszty te muszą dotyczyć wybudowania nieruchomości lub jej zbycia i muszą być odpowiednio udokumentowane. Można również zwiększyć je o nakłady, które ponieśliśmy by zwiększyć wartość danej nieruchomości lub praw majątkowych.

Nasuwa się pytanie: która sprzedaż jest zwolniona od podatku. W przypadku, gdy sprzedamy mieszkanie po upływie 5 lat od ich nabycia, nie musimy płacić podatku dochodowego. te 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Przysługują nam też wszelkiego rodzaju ulgi podatkowe. Zasady rozliczenia i możliwości skorzystania z ulg przy sprzedaży nieruchomości nie są w naszym kraju jednolite. W przypadku nieruchomości nabytych/wybudowanych w okresie od 2007-2008, sprzedającemu przysługuje ulga meldunkowa. 

Od stycznia 2009 wprowadzono nową ulgę - mieszkaniową. Dla nieruchomości nabytych lub wybudowanych od tego terminu, ulga meldunkowa nie obowiązuje.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz