czwartek, 29 października 2015

Recepta na jesień

Uprawianie sportów i ogólnie pojęta aktywność fizyczna to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu i zrzucenie zbędnych kilogramów. Regularne ćwiczenia wpływają na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale też oddziałują pozytywnie na nasz nastrój.

zdrowieNiestety wciąż preferujemy bierny tryb życia, twierdząc, że sport nie jest dla nas. Możliwe jest jednak dobranie takich ćwiczeń, by móc czerpać z tego korzyści zdrowotne i emocjonalne.

Obecnie oraz więcej osób świadomie wybiera bierny, często siedzący tryb życia, pozbawiając się udziału w zajęciach sportowych, a tym samym rezygnując z korzyści z nich wynikających.  

Warto jednak wiedzieć, że aktywność fizyczna, która w każdej postaci jest dobroczynna dla naszego organizmu, możemy podzielić na dwa typy: mało intensywna aktywność fizyczna i intensywna aktywność jak bieganie, indywidualna nauka pływania, czy uprawianie aerobiku.

Z regularnego wykonywania aktywności fizycznej możemy czerpać liczne korzyści. Najważniejsza z nich jest zmniejszenie prawdopodobieństwa zapadalności na wiele chorób. uprawianie sportów obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowo - naczyniowych i utrzymuje na optymalnym poziomie przemianę materii.

Korzyścią wynikającą bezpośrednio z aktywności fizycznej, a pomagającej osiągnąć szczupłą sylwetkę, jest zmniejszenie apetytu. Kolejna bardzo istotna zmiana z uprawiania sportów to poprawa samopoczucia.

Codzienne uprawianie aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu jest bardzo korzystne dla utrzymania zdrowego organizmu. Dzięki codziennym treningom jesteśmy w stanie bezkarnie spożyć o 15% więcej kalorii.


wtorek, 20 października 2015

Światowy Dzień Statystyki

Jak każdy wie matematyka i statystyka to nasze codzienne życie. Ci, którzy starają się temu zaprzeczyć, niestety się mylą. Musimy w końcu zrozumieć, że to matematyka rządzi naszym życiem. Jeśli tego nie dostrzegamy, to znaczy, że nie jesteśmy zbyt dobrze zorientowani w świecie. 
 
Dodatkowo na pewno niewiele osób wie, że co pięć lat 20 października obchodzony jest Światowy Dzień Statystyki. To święto ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2010 roku z inicjatywy Komisji Statystycznej ONZ.

Obchody tego dnia mają zwrócić uwagę światowej opinii publicznej na usługi świadczone przez globalny System Informacji Statystycznej.

Co ciekawe, w Polsce od 2008 roku obchodzony jest corocznie Dzień Statystyki Polskie, który przypada na 9 marca. 

Z uwagi na fakt, że obchodzimy właśnie Światowy Dzień Statystyki, chciałam  napisać o roli tej dziedziny w naszym życiu. Zakładam, że wielu może się to nie przydać. Należy jednak pamiętać, że statystyka zajmuje się obserwowaniem świata lub też posługuje się eksperymentem dla potwierdzenia swoich teorii.

Wiem, ze to co napisałam wyżej, może niektórych odstraszać. Proszę się jednak nie bać. Ci zaś, którzy mają problem z prostymi pojęciami z dziedziny matematyki i statystyki odsyłam do korepetycje z matematyki ruda śląska

Pokrótce nadmienię tylko, że statystyka lub inaczej badanie faktów i osób publicznych. Badanie statystyczne odbywa się na zasadzie schematu: zebranie dużej ilości danych, ich analiza i interpretacja. badaczowi potrzebny jest wtedy zestaw narzędzi - sprawdzonych metod, które umożliwiają mu operowanie na dużych zbiorach danych. Tworzeniem i rozwijaniem takich użytecznych narzędzi zajmuje się właśnie statystyka. 

Ważne jest również to, że nie mamy możliwości ani środków, by po prostu przebadać całą populację. Lepiej przebadać losowo wybraną grupę, zakładając, że reszta populacji nie wyróżnia się szczególnie. W tym przypadku oszczędzamy na samym badaniu, ale skazujemy się na niepewność.

Dlatego właśnie statystykę łączy bardzo ścisły związek z teorią prawdopodobieństwa działem matematyki dzięki któremu jesteśmy w stanie poradzić sobie z niepewnością.


poniedziałek, 12 października 2015

Syrop klonowy

Od dawna szukam idealnego zamiennika tradycyjnego, białego cukru. Od wielu lat staram się unikać cukru, bo wiem, że wpływa niekorzystanie na mój organizm. 

Niestety nie jestem wstanie całkowicie wykluczyć go z mojej diety. Musiałabym przestać jeść wiele produktów. Cukier wciąż dodawany jest do wielu produktów, które dostępne są na półkach sklepowych.

W sumie głupio się też przyznać, ale aktualnie stosuję słodzik albo stewię. Smak ani jednego ani drugiego kompletnie mi nie odpowiada, ale cóż zrobić jak po prostu niektórych produktów nie da się przełknąć. Tak więc jem słodzik i nadal szukam czegoś, co zastąpi kolejny podejrzany proszek w moim życiu.

Wiele osób polecało mi stosowanie miodu, ale nie jestem do końca przekonana. Z tego co wiem to syrop klonowy jest lepszy od miodu i również nadaje się jako zamiennik cukru. Niestety syrop klonowy jadłam tylko raz w życiu. Zamawianie z internetu jest ciut drogie w porównaniu na przykład do ceny miodu. W hipermarketach syrop klonowy już zagościł, ale mam mieszane co do tych egzemplarzy z polskich sklepów. Wiadomo, że najlepszy syrop klonowy pochodzi z Kanady.

Syrop klonowy według mnie jest uniwersalny, ponieważ można go używać jako polewy na przykład do naleśników, gofrów, tostów, owsianki i musli. Do tego idealnie nadaje się do wypieków i słodzenia różnych potraw. Co ciekawe na 100g syrop klonowy ma 261 kcal. 

Do ciekawostek należy fakt, że syrop klonowy powstaje z aż 40 litrów soku z drzew klonowych. Jego rodzaje różnią się os siebie przejrzystością oraz zawartością cukru. W tym kanadyjskim zgodnie z prawem musi być 66% cukru.

Co ciekawe poza cukrem syrop klonowy zawiera wiele składników mineralnych i witamin: witaminę B1, witaminę B2, witaminę B3, witaminę B6, wapń, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas i cynk. Ma aż 15 razy więcej wapnia i 10 razy więcej sodu niż pszczeli miód. Dlatego nadaje się nie tylko jako zamiennik tradycyjnego cukru ale również miodu.